LATAJĄCA PIASKOWNICA

LATAJĄCA PIASKOWNICA WARSZTAT AKTORSKI PRACY NAD ROLĄ I KREACJI ZBIOROWEJ AUTORSTWA AMERYKAŃSKIEGO REŻYSERA TEATRALNEGO PAULA BARGETTO.

Zapraszamy do wzięcia udziału w autorskim warsztacie teatralnym prowadzonym przez Paula Bargetto, reżysera z Nowego Jorku. Uczestnicy warsztatu zapoznają się z różnymi metodami pracy, m.in.: improwizacją ruchową (Viewpoints), kreacją grupową i treningiem ruchowym Suzukiego. Uczestnicy będą mieli okazję rozwinąć umiejętność indywidualnej improwizacji ruchowej na drodze ćwiczeń fizycznych. Zdobędą także doświadczenie pracy grupowej i narzędzia pomocne w zespołowym konstruowaniu spektaklu (gdyż w metodzie Latającej Piaskownicy proces kreacji zbiorowej jest najbardziej istotny)

Efektem końcowym warsztatu będą krótkie improwizowane kompozycje grupowe i indywidualne.

Warsztaty będą okazją do zapoznania się z metodą pracy Paula Bargetto, ale również stwarzają możliwość późniejszego dołączenia do grupy, którą planujemy utworzyć na potrzeby dalszych projektów teatralnych reżysera.

This slideshow requires JavaScript.

Paul Bargetto jest międzynarodowej sławy reżyserem i producentem festiwali teatralnych;
założycielem i dyrektorem artystycznym teatru East River Commedia- międzynarodowej grupy teatralnej działającej w Nowym Jorku, a także dyrektorem artystycznym i głównym producentem Festiwalu Undergroundzero, który od pięciu lat odbywa się latem w Nowym Jorku.
Ukończył reżyserię na Uniwersytecie Columbia ze stopniem MFA, a także aktorstwo na San Francisco State University.

Reżyserował wiele przedstawień polskiej dramaturgii współczesnej, m.in.: Mrożka, a ostatnio tekst Doroty Masłowskiej p.t.: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Do jego najnowszych prac reżyserskich należy „Ewangelia wg Św. Mateusza” – spektakl oparty na filmie Pasoliniego współprodukowany z Living Theatre.

Artysta ma na swoim koncie pracę dla wielu instytucji amerykańskiego teatru, pracował także w Europie, m.in.: Niemczech I Rumunii. Jest laureatem licznych konkursów, zdobył m.in. nagrodę w konkursie na Najlepszą Produkcję Teatralną w Nowym Jorku 2005 roku za realizację tekstów Sławomira Mrożka (Serenada i Filozof Lis)
Proponowany państwu warsztat prowadził przez dziesięć lat z aktorami w Nowym Jorku i innych miastach USA.

LATAJĄCA PIASKOWNICA
OPIS POSZCZEGÓLNYCH METOD PRACY UŻYWANYCH PODCZAS WARSZTATU

Viewpoints:
Metoda pracy aktorskiej autorstwa Mary Overlie i Anne Bogart- dwóch choreografek z Nowego Jorku, powstała w latach 70-tych. W trakcie tego warsztatu uczestnicy poznają tajniki pracy zespołowej nad poszczególnymi elementami kompozycji spektaklu. Ćwiczenia te oparte są głównie na improwizowanym ruchu.

Suzuki:
Metoda rygorystycznego treningu aktorskiego autorstwa Japończyka Tadashiego Suzuki oparta na ruchu i sile fizycznej, rozwijająca równowagę i samodyscyplinę.

New Commedia:
Autorska metoda wymyślona przez prowadzącego Paula Bargetto, którą reżyser rozwinął i stosował podczas pracy w Nowojorskim Teatrze East River Commedia. Metoda oparta jest na podstawach warsztatu klasycznej sztuki komedii dell’ arte, takich jak: groteska, improwizacja, charakter, lazzi i maska, które artysta zestawia ze współczesnymi archetypami i środkami wyrazu.

Ensemble Building Blocks:
Metoda oparta o serię ćwiczeń i improwizacji dostosowanych do specyfiki i tożsamości konkretnej grupy aktorów. Praca wg tej metody rozwija: wrażliwość na członków całego zespołu, umiejętność myślenia zbiorowego, a także zachęca do zbiorowego tworzenia spektaklu w oparciu o kreatywność zespołu i jego niezależny potencjał.

Ensemble Based Composition:
Pogłębiona praca nad kompozycją, w której zamiast narzucania biernym aktorom wizji reżysera, proponuje się im wspólne uczestnictwo w procesie komponowania przedstawienia. Zespół traktowany jest tu jako unikatowy, aktywny uczestnik procesu. Relacje i interakcje między aktorami oraz reżyserem i aktorami stanowią ważne źródło inspiracji do dalszej pracy nad całością spektaklu.

One thought on “LATAJĄCA PIASKOWNICA

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.